Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserem
Co by było, gdyby Clint Eastwood i Mel Brooks zostali rysownikami i zjednoczyli się, aby stworzyć najbardziej zwariowane dzieło? Surrealistyczny muzyczny western? Tak mógłby powstać „Slajd”.
To historia skorumpowanej wioski drwali, Sourdough Creek, rządzony przez dwóch złych braci bliźniaków, Zeke’a i Jeba, których nic innego nie cieszy poza zabijaniem i chciwością.
Pewnego dnia do miasta przybywa tajemniczy kowboj, niosący tylko swoją gitarę. Dzięki swojej muzyce Slide walczy z śmiercionośnymi bliźniakami. Zaprzyjaźnia się również z Delilah, która pracuje jako prostytutka w Lucky Buck Bar i chciałby zostać piosenkarką. Miejsce to jest oczywiście własnością skorumpowanych bliźniaków.
Do walki z bliźniaczymi siłami zła dołącza, lokalna postać przypominająca Wielką Stopę – zwana Hellbug. Całą tę menażerię komplikuje przybycie hollywoodzkiego studia, które chce nakręcić tam swój nowy film fabularny.
Chociaż nie jest to film polityczny, Slide porusza kilka ważnych kwestii takich jak ekologia czy prawo dostępu do broni. Film ten powinien z łatwością zakwalifikować się do Księgi Rekordów Guinnessa za posiadanie największej liczby złych zabójców spośród wszystkich filmów kinowych.
Festiwale
– Festiwal Filmów Animowanych w Annecy, Francja;
– Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Warszawa, Polska;
– Niezależny Festiwal Filmów Animowanych w Seulu, Korea Południowa,
– Woodstock Film Festiwal, Bethel, USA;
Nagrody
– Specjalna Nagroda Jury na Slamdance Film Festival, Park City, Utah, USA, 2024;
Jest uważany za króla niezależnej animacji i jest pierwszą osobą, która ręcznie narysowała cały animowany film fabularny. Bill przeniósł się do Nowego Jorku z Portland w stanie Oregon w 1968 roku i rozpoczął karierę od tworzenia kreskówek dla takich publikacji jak New York Times, National Lampoon, Playboy i Screw. W 1987 roku był nominowany do Oscara za krótkometrażowy film animowany „Your Face”. W 2005 roku otrzymał kolejną nominację do Oscara za krótkometrażowy „Guard Dog”. „Push Comes to Shove” zdobył nagrodę Prix du Jury w Cannes w 1991 roku, a w 2001 kolejny film krótkometrażowy „Eat” zdobył główną nagrodę Tygodnia Krytyki w Cannes. Po wyprodukowaniu wielu filmów krótkometrażowych, które pojawiły się w MTV oraz Spike i Mike’s, zwrócił się w kierunku filmów fabularnych. Od 1991 roku nakręcił jedenaście filmów fabularnych. Osiem z nich: “Tune”, “Mondo Plympton”, “Poślubiłem dziwną osobę”, “Mutanci z kosmosu”, “Hair High”, “Idioci i Anioły”, “Zdrada” i “Zemstopomsta” to filmy animowane. Bill Plympton współpracował także z Madonną, Kanye Westem i Weirdem Al Yankoviciem w wielu teledyskach i projektach książkowych, a także tworzył wiele reklam na zamówienie Geico, Trivial Pursuit, Ford, Nike i Taco Bell. W 2006 roku otrzymał nagrodę Winsor McCay za całokształt twórczości przyznaną przez Annie Awards.
Wybrana filmografia:
2023 – Slide – komedia, western
2016 – Zemstopomsta / Revengeance – komedia, akcja;
2016 – Szaleństwo Hitlera / Hitler’s Folly – komedia;
2013 – Zdrada / Cheatin’ – komedia, dramat;
2008 – Idioci i Anioły / Idiots and Angels – komedia, dramat;
2004 – Hair High – horror, komedia;
2001 – Mutanci z kosmosu / Mutant Aliens – komedia, sci – fi;
1998 – General Chaos: Uncensored Animation / animacja;
1997 – Poślubiłem dziwną osobę / I Married a Strange Person! – komedia, dramat;
1997 – Mondo Plympton – biograficzny, historyczny;
1995 – Guns on the Clackamas: A Documentary – komedia;
1992 – Melodia/ The Tune – komedia;