“Maciej Musiał kręci na nowo Dekalog Kieślowskiego” – ta informacja błyskawicznie obiegła polskie media na początku kwietnia. Czego możemy się spodziewać po tym pomyśle? Czy warto wracać do przeszłości i reinterpretować kino? Czy filmowy remake, reboot, spin-off, requel w ogóle mają sens?
Zachęcamy do obejrzenia “Krótkiego filmu o miłości”, dyskusji o fenomenie Dekalogu Krzysztofa Kieślowskiego oraz dywagacji na temat nowej wersji Dekalogu, której pierwszy film w reżyserii Asghara Farhadiego pt. “Historie równoległe” (produkcja Maciej Musiał, Krzysztof Piesiewicz) będzie miał premierę w maju tego roku na festiwalu w Cannes.
dyskusja: Kawiarnia Szpulka w MCK (wydarzenie otwarte, wstęp na dyskusję bezpłatny, start ok. godz. 20:00)
prowadzenie dyskusji: Justyna Cholewińska, Krzysztof Nowicki
BARDZO DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY – DYSKUSJE O FILMACH DO UTRATY TCHU
Bardzo Dyskusyjny Klub Filmowy to powrót do idei spotkania filmowego, w czasie którego dyskusja między uczestnikami po seansie jest tak samo ważna jak sama projekcja filmu. Chcielibyśmy zaprosić do rozmowy wszystkich lokalnych pasjonatów kina. Wierzymy, że wybrany repertuar będzie tylko punktem wyjścia do szerszej dyskusji, w której to właśnie głos widzów będzie miał najistotniejsze znaczenie.
organizator wydarzenia: Stowarzyszenie Koloroffon
partnerzy projektu: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Kino Orzeł, Młyny Rothera
współfinansowanie: Miasto Bydgoszcz, PISF
OPIS FILMU
„Krótki film o miłości”, reż. Krzysztof Kieślowski
Jedno z warszawskich osiedli. Tu właśnie, w wynajętym pokoiku u matki swojego kolegi, mieszka dziewiętnastoletni Tomek, chłopiec niepozorny i bardzo wrażliwy. Wieczorami konsekwentnie uczy się języków, ale gdy zbliża się godzina 21, odsłania stojącą na stoliku lunetę i zaczyna obserwować. Ustawiony nieruchomo przyrząd wycelowany jest w jeden punkt, w okno mieszkania położonego naprzeciw. Tomek nie zna kobiety, która wchodzi do mieszkania, ale od dawna obserwuje ją przez odsłonięte okna. Magda jest dojrzałą kobietą, prawdopodobnie plastyczką, ponieważ w jej mieszkaniu rozwieszone są niedokończone gobeliny. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że każdy jej ruch jest obserwowany przez chłopca. Początkowa chłopięca ciekawość przeradza się w głębokie uczucie..
scenariusz – Krzysztof Piesiewicz, Krzysztof Kieślowski
zdjęcia – Witold Adamek
muzyka – Zbigniew Preisner
obsada – Grażyna Szapołowska, Olaf Lubaszenko, Stefania Iwińska, Piotr Machalica, Artur Barciś
produkcja – Zespół Filmowy Tor, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych w Warszawie
Wybrane nagrody:
FPFF 1988 Gdańsk–Gdynia: Wielka Nagroda Festiwalu „Złote Lwy Gdańskie”; Nagroda Główna „Srebrne Lwy Gdańskie” za scenariusz dla Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza; nagroda za rolę kobiecą dla Grażyny Szapołowskiej; nagroda za drugoplanową rolę kobiecą dla Stefanii Iwińskiej; nagroda za zdjęcia dla Witolda Adamka;
MFF San Sebastian 1988: Nagroda Specjalna Jury; nagroda FIPRESCI; nagroda OCIC (Organisation catholique internationale du cinéma et de l’audiovisuel)