SKS świętuje 100 lat Warner Bros.

29 marca, 2023
Baner programu urodzin Warner Bros. Logotyp Warner Bros i dwa kadry z filmów w kółkach.

Wyprodukowali „Casablankę”, „Bullita” i „Chłopców z ferajny”, wprowadzili do kina pierwszy film dźwiękowy, za który otrzymali Oscara, a pochodzili z Krasnosielca, wsi położonej w województwie mazowieckim, w powiecie makowskim. Bracia Warner! 

W tym roku założona przez nich Wytwórnia Warner Bros. świętuje 100-lecie istnienia, a wraz z nią świętuje Stowarzyszenie Kin Studyjnych i oczywiście Kino Orzeł!

Już od kwietnia Stowarzyszenie Kin Studyjnych zaprasza do ponad 50 kin studyjnych w całej Polsce, gdzie na dużych ekranach zostaną wyświetlone kultowe tytuły, niesamowite historie, ekranizacje bestsellerowych powieści. Z dzisiejszej perspektywy możemy śmiało powiedzieć, że większość z nich wcale się nie zestarzała i wciąż działają na naszą wyobraźnię. 

Zaczniemy od tytułu legendy, który zna chyba każdy, choćby ze słyszenia – „Przeminęło z wiatrem”, o którego prawa do sfilmowania słynnej powieści Margaret Mitchell biły się największe wytwórnie, a którego ekranizacja uznawana jest powszechnie niemal za ideał!  

Zobaczcie sami lub z grupą przyjaciół, albo z ukochanymi 🙂 filmy z naszej jubileuszowej oferty od Warner Bros. 

 1. PRZEMINĘŁO Z WIATREM (GONE WITH THE WIND) – 24 kwietnia 2023

Reżyseria: Victor Fleming  

Czas trwania: 238 minut 

Rok produkcji: 1939 

Gatunek:  romans 

Ekranizacja bestsellerowej powieści Margaret Mitchell. W 1939 r. arcydzieło Davida O. Selznicka, zdobywca Nagrody Akademii®, olśniło publiczność i zdefiniowało czym powinien wyróżniać się hollywoodzki hit: odważnym filmowaniem, pełnym rozmachu, pasji, dramatu i ponadczasowego romansu.  

Film zdobył 14 nominacji do Oscara i aż 9 statuetek: w tym dla najlepszego filmu, za role aktorskie dla Vivien Leigh i Hattie McDaniel (pierwsza Afro-Amerykanka), reżyserię, scenariusz, scenografię, montaż, zdjęcia i twórcze wykorzystanie taśmy barwnej.  

 1. SOKÓŁ MALTAŃSKI (MALTESE FALCON) – maj (I połowa) 

Reżyseria: John Huston 

Czas trwania: 100 minut 

Rok produkcji: 1941 

Gatunek:  akcja 

Grupa podejrzanych osobników nie cofnie się przed niczym, aby zdobyć drogocenny skarb – wysadzoną klejnotami statuetkę sokoła. Detektyw Sam Spade (Humphrey Bogart) za wszelka cenę pragnie dowiedzieć się, dlaczego tak bardzo zależy im na jej zdobyciu – i kto stoi za zamordowaniem jego partnera. Obsada pełna gwiazd (w tym Sydney Greenstreet, Mary Astor, Peter Lorre i Elisha Cook Jr.) towarzyszy Bogartowi w tym doskonałym, ponadczasowym kryminale, który wprost z kart powieści Dashiella Hummetta został przeniesiony na ekran przez reżysera Johna Hustona. Film nominowany do trzech Nagród Akademii ® (1941) – Najlepszy film, aktor drugoplanowy (Greenstreet), scenariusz (Huston) – wyniósł Bogarta na aktorski firmament, a Hustonowi otworzył drzwi do kariery reżysera. 

 1. POWIĘKSZENIE (BLOW-UP) – maj (II połowa) 

Reżyseria: Michelangelo Antonioni 

Czas trwania: 111 minut 

Rok produkcji: 1966 

Gatunek:  thriller 

Znakomicie nakręcony, kipiący niepokojem film Antonioniego jest zagadką, która zaprasza widzów do rozkoszowania się zmysłową atmosferą londyńskiego szyku lat 60. Niezadowolony ze swego stylu życia, rozgoryczony i rozczarowany fotograf bezmyślnie włóczy się po Londynie, utrwalając na kliszy momenty z codziennego życia. Po wywołaniu filmu okazuje się, że nieświadomie uchwycił scenę morderstwa. 

 1. BONNIE I CLYDE (BONNIE AND CLYDE) – czerwiec (I połowa) 

Reżyseria: Arthur Penn 

Czas trwania: 111 minut 

Rok produkcji: 1967 

Gatunek:  akcja, komedia kryminalna, kryminalny 

Zmieniający paradygmaty klasyk amerykańskiego kina, którego siła rażenia nadal odbija się w filmach sensacyjnych, dziesiątki lat po premierze. W czasach Wielkiego Kryzysu, podróżując przez południowy Zachód Ameryki, Clyde Barrow i Bonnie Parker rozpoczynają wspólną, przestępczą drogę. Nikomu nie chcą wyrządzić żadnej krzywdy. Pragną jedynie przygody – i siebie nawzajem. Oboje wzbudzają sympatię, z czasem zaczynamy lubić ich coraz bardziej. Jednak nikt z nas nie był przygotowany na taką dawkę przemocy. 

 1. BULLITT (BULLITT) – czerwiec (II połowa) 

Reżyseria: Peter Yates 

Czas trwania: 114 minut 

Rok produkcji: 1968 

Gatunek:  akcja 

Jest to po prostu jeden z najbardziej ekscytujących i inteligentnych filmów akcji i prawdopodobnie najlepszy film o dobrym gliniarzu, jakiego możemy się spodziewać, który zawiera również prawdopodobnie najwspanialszy filmowy pościg samochodowy w historii kina. Detektyw Frank Bullit otrzymuje rozkaz ochrony człowieka, który ma zeznawać przeciwko mafii. Niestety informator ginie, a wszystko wskazuje na to, że zabójstwo zlecił ktoś z policji. Bullit postanawia go odnaleźć. 

 1. WEJŚCIE SMOKA (ENTER THE DRAGON) – lipiec (I połowa) 

Reżyseria: Robert Clouse 

Czas trwania: 102 minut 

Rok produkcji: 1973 (50. rocznica premiery) 

Gatunek:  akcja 

Od ponad trzech dekad minionych od czasu swojej przedwczesnej śmierci Bruce Lee pozostaje wciąż niekwestionowanym mistrzem ekranowych sztuk walki. Jego ostatni film, mistrzowskie „Wejście smoka”, zwycięsko oparł się próbie czasu i dziś uznawany jest za najlepszy film o wschodnich sztukach walki w historii kina. Ten hit kasowy przenosi Lee na prywatną wyspę wojskowego gubernatora Hana, którego Akademia Wschodnich Sztuk Walk jest przykrywką dla przemytu opium i nielegalnej prostytucji. Aby pomścić śmierć siostry, Lee infiltruje siedzibę i uczestników brutalnego turnieju Hana – zapierających dech w piersiach zawodów, które łączą umiejętności różnych sztuk walki: karate, judo, tae kwon do, tai chi chuan i hapkido, przygotowanych przez samego Lee. Co za uderzenie! 

 1. WSZYSCY LUDZIE PREZYDENTA (ALL THE PRESIDENT’S MEN) – lipiec (II połowa) 

Reżyseria: Alan J. Pakula 

Czas trwania: 138 minut 

Rok produkcji: 1976  

Gatunek:  dramat 

To kwintesencja amerykańskiego filmu, klasyk zarówno dla Nowego Hollywood, jak i gatunku dziennikarskiego śledztwa, a przy tym ponadczasowa historia, oparta na autentycznych wydarzeniach dotyczących afery Watergate. Robert Redford i Dustin Hoffman łączą w sobie precyzyjnie odpowiednie ilości grozy i zapału jako reporterzy Washington Post. 8 nominacji do Oscara(R).  

 1. CHŁOPCY Z FERAJNY (GOODFELLAS) – sierpień (I połowa) 

Reżyseria: Martin Scorsese 

Czas trwania: 145 minut 

Rok produkcji: 1990  

Gatunek:  kryminalny 

Martin Scorsese zekranizował bestseller Nicholasa Pileggi i stworzył klasykę, która zmieniła oblicze filmów gangsterskich. Nominowany do Oscara® w sześciu kategoriach film (zdobywca Oscara® Joe Pesci*), trafił na listę 100 najlepszych amerykańskich filmów AFI. Mocny, uderzający i stylowy – gangsterski klasyk, który wciąga nas w powab mafijnego glamouru – a potem każe sobie słono płacić za wstęp. Bez wątpienia jeden z najlepszych filmów Scorsese! 

 1. BEZ PRZEBACZENIA (UNFORGIVEN) – sierpień (II połowa) 

Reżyseria: Clint Eastwood 

Czas trwania: 145 minut 

Rok produkcji: 1990  

Gatunek:  western 

Klasyk współczesnego kina, uznany za jedno ze stu arcydzieł w historii amerykańskiego kina, uhonorowany czteroma nagrodami Oscara®. Eastwood i Freeman grają emerytowanych rewolwerowców, którzy po raz ostatni chwycą za broń, by ująć przestępcę i zdobyć nagrodę. Zadanie wydaje się być proste, jednak muszą się zmierzyć z twardym szeryfem (Gene Hackman). 

 1. URODZENI MORDERCY (NATURAL BORN KILLERS) – wrzesień (I połowa) 

Reżyseria: Oliver Stone 

Czas trwania: 119 minut 

Rok produkcji: 1994  

Gatunek:  akcja, thriller 

Mickey i Mallony są parą kochanków i psychopatycznych morderców. Terroryzują całą Amerykę dopuszczając się serii brutalnych zabójstw. Dzięki mediom, które na bieżąco relacjonują ich krwawe wyczyny, stają się bohaterami i unikają kary. Legendarny thriller w reżyserii Oliver Stone’a, który poprzez synergię obrazów i rytmów sprawia, że odczuwamy świat w nowy sposób. 

 1. SKAZANI NA SHAWSHANK (SHAWSHANK REDEMPTION) – wrzesień (II połowa) 

Reżyseria: Frank Darabont 

Czas trwania: 142 minut 

Rok produkcji: 1994  

Gatunek:  dramat 

Wybitna adaptacja opowiadania Stephena Kinga, nominowana do siedmiu nagród Akademii Filmowej®. Skazany na dożywocie Red (Morgan Freeman) doskonale zna więzienie Shawshank. Nowy więzień Andy (Tim Robbins) przynosi nadzieję i odmianę wszystkim więźniom. 

 1. SOK Z ŻUKA (BEETLEJUICE) – październik (I połowa) 

Reżyseria: Tim Burton 

Czas trwania: 92 minut 

Rok produkcji: 1988 

Gatunek:  Komedia 

Młode szczęśliwe małżeństwo, Adam i Barbara Maitland, mieszka w wielkim domu, w którym bez trudu zmieściłoby się parę rodzin z dziećmi na karku. Niestety, ich radosne życie kończy się, kiedy to wracając autem ze sklepu w mieście, bojąc się o życie pieska stojącego na drodze, Adam ostro skręca i… wpadają do rzeki topiąc się. Wróciwszy do domu, odkrywają, że nie odbijają się w lustrze, a ich dom otacza nie ogródek, lecz wielka, ogromna pustynia, w której grasuje olbrzymi wąż. Będąc duchami, dowiadują się, że przed pójściem do nieba muszą spędzić w domu 125 lat. 

 1. DUCH (POLTERGEIST) – październik (II połowa) 

Reżyseria: Tobe Hopper 

Czas trwania: 114 minut 

Rok produkcji: 1982 

Gatunek:  thriller 

Pełen grozy thriller, gdzie świat zła z całą siłą wkrada się w życie zwykłych ludzi. Mrożąca krew w żyłach opowieść oraz niezwykłe efekty specjalne to początek niebezpiecznej wojny dobra ze złem.  

 1. OCZY SZEROKO ZAMKNIĘTE (EYES WIDE SHUT) – listopad (I połowa) 

Reżyseria: Stanley Kubrick 

Czas trwania: 159 minut 

Rok produkcji: 1999  

Gatunek:  thriller 

Wyjątkowe dzieło w dorobku Stanleya Kubricka, to kulminacja kariery reżysera, który opowiadał różne historie, jest jednocześnie przerażający, seksowny i porywający, a także odkrywa przed nami świat, który nie przypomina niczego, co mogłoby istnieć poza umysłem twórcy. Jest tak bogate, dziwne i porywające, a jednocześnie też znajome w niepokojący sposób. William (Tom Cruise) wyrusza na nocną eskapadę, po tym, jak żona (Nicole Kidman) opowiada mu o swoich fantazjach erotycznych z innym mężczyzną. Eskapada ta może zagrozić jego małżeństwu, a jego samego uwikłać w zagadkowe morderstwo o podłożu seksualnym. 

 1. WIELKI GATSBY (GREAT GATSBY) – listopad (II połowa) 

Reżyseria: Baz Luhrmann 

Czas trwania: 143 minut 

Rok produkcji: 2013 (10. rocznica premiery) 

Gatunek:  romans, obyczajowy 

Nowy Jork, lata 20. XX wieku. Gatsby (Leonardo DiCaprio) – milioner wywodzący się z niższych sfer – po 11 latach spotyka swoją wielką miłość, Daisy (Carey Mulligan), z którą wcześniej rozdzieliły go różnice społeczne. Romans wszech czasów, prohibicja, huczne przyjęcia, kostiumy największych kreatorów mody i pogoń za marzeniami w filmie wizjonera kina – Buza Luhrmana (Moulin Rouge!, Romeo i Julia). Wielki Gatsby w rytmie nowoczesnej muzyki (Beyonce, Lana Del Rey, Jay-Z, Bryan Ferry), zrealizowany w oparciu o klasykę amerykańskiej literatury, to prawdziwa filmowa uczta. 

Rezerwuj
︁
Instagram
︁
Instagram
Używamy cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.

Polityka prywatności

Jak wyłączyć cookies?

Zamknij