Repertuar

Złotokap

Gullregn
dramat / Islandia, Polska / 2020 / 115' / napisy

Indiana Jonsdóttir żyje na osiedlu mieszkaniowym na przedmieściach Rejkjaviku, wśród imigrantów, którymi szczerze gardzi. Żeruje na państwowym systemie opieki, symulu-jącniezliczoną ilość chorób. W swoim małym, prywatnym ogrodzie trzyma największą dumęi radość życia – nagradzane na konkursach ogrodniczych drzewko Laburnum (Złotokap).Jej codzienną towarzyszką jest sąsiadka Johanna, szara, dobrotliwa kobiecina pilnująca porządku we wspólnocie mieszkaniowej, której poczciwość Indiana bezceremonialniewykorzystuje.Pewnego dnia przedstawiciel Ministerstwa Środowiska składa Indianie wizytę, abypoinformować ją, że państwo egzekwuje nowe przepisy. Mówią one, że wszystkie rodzajeroślin, które nie rosły przed rokiem 1900, zostaną wyrwane z korzeniami.W tej sytuacji jedyną pociechę kobiety stanowi jej syn Unnar. Unnar żyje w cieniu matki, stale przez nią strofowany. Indiana traktuje go prawie jak dziecko i trochę świado-mie, a trochę podświadomie cały czas powstrzymuje jego rozwój starając się utrzymać gozależnym od siebie. Z niezadowoleniem obserwuje podejrzaną pasję syna jaką jestochotnicza grupa ratunkowa.Prawdziwym szokiem jest jednak dopiero wiadomość, że syn zakochał się w imigrantce. Wesołej, beztroskiej i szczerze oddanej Unnarowi Danieli trudno jest porozu-mieć się z przyszłą teściową. Tymczasem prawdziwy kataklizm do przed Indianą.


Islandzkie kino już od kilkunastu lat utrzymuje wysoki poziom i to łącząc obecnośćna festiwalach filmowych i uznanie krytyków z sympatią widzów. W Polsce dużą popularnością cieszyły się takie filmy jak “Barany. Islandzka opowieść”, “Kobieta idzie na wojnę” czy “W cieniu drzewa” - również produkcji Madants, łączące komedię z dramatem.ZŁOTOKAP w reżyserii Ragnara Bragassona jest w pewnym sensie kontynuacją takie-go podejścia, ale porusza również w szerszym aspekcie kwestie problemów społecznych, szuka genezy i konsekwencji konfliktów, a przy tym tworzy portret rodzinny. Tak samo aktualny w Polsce jak na Islandii. W jednej z głównych ról Karolina Gruszka wcielająca się w postać Danieli, osoby, która wiele zmieni w życiu Indiany i jej syna.Reżyser - Ragnar Bragason, jest uznanym islandzkim reżyserem, w Polsce znanym przede wszystkim z popularnego serialu “Więźniowie” emitowanego przez Ale Kino+, który znalazł się w ranking Top 10 islandzkich produkcji – zestawieniu Onet.pl. Film jest luźno oparty na sztuce, której autorem jest Ragnar, od 2012 roku wystawianej na scenie Teatru Miejskiego w Rejkja-vik’u.rozkład miejsc

Bilety dostępne wyłącznie w kasie MCK. Rezerwacji można dokonać mailowo (rezerwacje@mck-bydgoszcz.pl) lub telefonicznie (52 325 55 55).
  • reżyseria: Ragnar Bragason
  • scenariusz: Ragnar Bragason
  • obsada: Sigrun Edda Björnsdóttir, Hallgrímur Ólafsson, Karolina Gruszka, Halldora Geirharðsdóttir
  • Bilet normalny 14.00zł
  • Bilet ulgowy 11.00zł

Seanse
Najbliższe seanse w kinie Orzeł

Wieloryb z Lorino

dokumentalny / Polska / 2019 / 59'
Dzisiaj
13:45

Nomadland

dramat / USA / 2021 / 108'
Dzisiaj
15:15

Ojciec

dramat / Wielka Brytania / 2021 / 97'
Dzisiaj
17:30

Miasto - premiera + spotkanie po seansie

kryminał / Polska / 2021 / 80'
Dzisiaj
20:30