Repertuar

Vintage Photo Festival: 12 cali + Polaroid

12 cali, Instant dreams
dokumentalne / Polska / Holandia / 2017 / 114 min. / napisy

"Polaroid. Błyskawiczne spełnienie marzeń", reż. Willem Baptist

Zanim pojawiły się smartfony i mania fotografowania wszystkiego wszędzie i przez każdego był polaroid. Genialny, prosty, dostępny i powszechny wynalazek fotograficzny.

Fotograficzna rewolucja, która nagle zniknęła (prawie) na zawsze, zabierając swoje sekrety ze sobą. Film w fascynujący wizualnie sposób przedstawia historię wynalazku i jego wpływu na sztukę, kulturę popularną, jak i życie zwykłych ludzi. Opowiada o doświadczaniu czasu, o zamrażaniu tych drobnych fragmentów na kliszy fotograficznej.

W tym samym stopniu mówi również o tym jak patrzymy, jak zamieniamy marzenia w rzeczywistość. Obserwujemy magiczny proces, chemię fotograficzną, pojawianie się zdjęcia na niewielkiej kartce papieru. Śledzimy żmudny proces odtwarzania technologii fotograficznej w laboratorium jaka kryła się za polaroidem – Impossible Project. Przyglądamy się pracy historyka fotografii i polaroida w szczególności. Obserwujemy sesje zdjęciowe fotografki w pustynnych regionach Stanów Zjednoczonych.

„12 cali”, reż. Wojciech Gostomczyk, opieka artystyczna Wojciech Smarzowski

„Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim”. Cytat z jednego z najwybitniejszych fotografów XX wieku, Ansela Adamsa otwiera krótkometrażowy dokument bydgoskiego twórcy, Wojciecha Gostomczyka. To specyficzny film, bo nie ma w nim jednego bohatera. To opowieść o grupie fascynatów, których łączy zamiłowanie do fotografii analogowej i wspólne dzielenie tej pasji podczas corocznych fotograficznych plenerów w Michałowicach pod Jelenią Górą. Poza opowieściami o tajnikach fotografii analogowej, mamy szansę przyjrzeć się kulisom pracy fotografów, modelek i modeli. Popularność polaroidów, sentyment do starych, prawie 100-letnich aparatów wielkoformatowych czy pierwszych kamer reporterskich stają się dzięki temu bardziej zrozumiałe. Widząc jak w zaciszu fotograficznej ciemni, niczym w pracowni alchemika, wyłania się z mroku obraz fotograficzny, poczuć możemy znów ekscytację, jaką dawało uprawianie fotografii w początkach jej istnienia. W zalewie cyfrowych obrazów, jedyny w swoim rodzaju, utrwalony na kliszy i papierze fotograficznym unikatowy zapis chwili, nabiera wręcz magicznego znaczenia…


Pokazy organizowane w ramach Vintage Photo Festival

  • reżyseria: Wojciech Gostomczyk / Willem Baptist
  • scenariusz: Wojciech Gostomczyk / Willem Baptist
  • obsada:
  • Wstęp wolny

Seanse
Najbliższe seanse w kinie Orzeł

Historia małżeńska

dramat, komedia / USA / 2019 / 136'
Dzisiaj
15:30

Dwóch papieży

dramat / Argentyna, USA, Wielka Brytania, Włochy / 2019 / 125'
Jutro
15:45

Dwóch papieży

dramat / Argentyna, USA, Wielka Brytania, Włochy / 2019 / 125'
Jutro
18:00

Dwóch papieży

dramat / Argentyna, USA, Wielka Brytania, Włochy / 2019 / 125'
Jutro
20:15