Repertuar

10. ANIMOCJE: La Linea i tajemnicza dłoń [KULTUREO.PL]

La Linea and the mysterious hand
animowany / Włochy / / 68'54' / napisy

Jednolite tło, ciągła biała linia, tajemnicza dłoń i charakterystyczne, klasyczne wręcz „balum, balum” śpiewane niskim głosem… Czujecie już ten styl szalonych lat 90.?


Krzykliwy, wredny i roszczeniowy bohater towarzyszył polskim telewidzom pod koniec XX wieku, jako „wypełniacz czasu antenowego”. Zazwyczaj szedł w lewo, zaś jego droga, miast różami, usłana była przygodami. Tajemnicza ręka, która powołała go do życia stawiała przed nim nie lada wyzwania, robiła najróżniejszej maści psikusy, a slapstickowy charakter odcinków bawił całe rodziny i inspirował marketingowców.


Czy zastanowiło Was kiedyś, czyja jest ta dłoń z białą kredką? 


Otóż ojcem „La Linea” jest włoski rysownik Osvaldo 'Cava' Cavandoli. Pierwszy odcinek narysowanej przez niego serii światło dzienne ujrzał dokładnie pół wieku temu (1971 r.)! Do roku 1986 powstało w sumie około 150 epizodów, które emitowane były w ponad 40 krajach.


Okazuje się jednak, iż umiejętność opowiadania zabawnych historii przy użyciu tylko białej kreski, to nie jedyny talent Cavy. W 1950 roku, wraz ze swym przyjacielem Ugo Moroni (aka U. Gelsi), Osvaldo założył firmę Pupilandia (prawda, że przeurocza nazwa?) i realizował bardzo kolorowe, równie zabawne, lalkowe(!) reklamy z przeznaczeniem do emisji we włoskich kinach. I tak, te produkcje również zagoszczą w tym programie. W jakim programie? - zapytacie. Ano w takim:

  1. wstęp – Paola Bristot, 8’31’’
  2. „La Linea” – 10 odcinków 101, ok 25’
  3. reklamy lalkowe, ok 6’
  4. wywiad z Sergio Cavandoli - Andrijana Ružić, 31’14’’

kuratorki: Paola Bristot i Andrijana Ružić


Materiały dostępne od  18.04.2021, godz. 10.00 do końca festiwalu na kultureo.pl

  • reżyseria:
  • scenariusz:
  • obsada:
  • Wstęp wolny

Seanse
Najbliższe seanse w kinie Orzeł