Kino Orzeł

Bydgoska Tożsamość Filmowa

Miejskie Centrum Kultury na przełomie 2013 i 2014 roku stało się wiodącym producentem pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu” (koprodukcja z Fundacją Dokument i Świat, TVP, Belsat TV). Od 5 lat MCK jest też producentem i wydawcą serii etiud z cyklu Bydgoska Kronika Filmowa. Bardzo dobry, nie tylko lokalnie, odbiór produkcji sygnowanych logo MCK, otworzył drogę do uruchomienia w ramach Instytucji specjalnej linii programowej skupionej wokół produkcji filmowej.

Miejskie Centrum Kultury na przełomie 2013 i 2014 roku stało się wiodącym producentem pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu” (koprodukcja z Fundacją Dokument i Świat, TVP, Belsat TV). Od 5 lat MCK jest też producentem i wydawcą serii etiud z cyklu Bydgoska Kronika Filmowa. Bardzo dobry, nie tylko lokalnie, odbiór produkcji sygnowanych logo MCK, otworzył drogę do uruchomienia w ramach Instytucji specjalnej linii programowej skupionej wokół produkcji filmowej. Program Bydgoska Tożsamość Filmowa Miejskiego Centrum Kultury, do tej pory skoncentrowany na promocji twórczości filmowców pochodzących z naszego miasta oraz filmów z Bydgoszczą w tle, od tego roku dokłada działania aktywne w kreowaniu nowych obrazów filmowych. „Koniec świata” w reżyserii Moniki Pawluczuk jest pierwszym filmem, który powstał w ramach partnerstwa Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy ze Szkołą Wajdy. Ten dokument jest flagowym dziełem Studia Wajdy (dział produkcji filmowej Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy) w roku 2015, co w kontekście filmu „Joanna” wyprodukowanego przez Studio w 2013 roku i długiej kariery tego tytułu zakończonej nominacją do OSCARA 2015 daje szanse wejścia Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy do ogólnopolskiej elity Instytucji producenckich. Bydgoska Tożsamość Filmowa w swoim wątku produkcji filmowej skupiać się będzie na wspieraniu przedsięwzięć kina artystycznego bez względu na gatunek i tematykę, nie mniej z racji dużych tradycji naszego miasta film dokumentalny będzie dla nas jednym z priorytetów. Chcemy wpisać Bydgoszcz w kontekst szeroko rozumianej produkcji filmowej, kontynuując jeszcze przedwojenne tradycje lokalnych studiów filmowych Sfinks i Polonia, które prężnie działały w naszym mieście w latach 20- i 30-tych XX w.

Rok 2017 przynosi zmiany w działaniu programu Bydgoska Tożsamość Filmowa Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy z produkcyjnej, która obowiązywała przez ostatnie dwa lata na stypendialną z dziedziny scenariuszy filmowych. Do tej pory wsparliśmy 15 różnych produkcji, głównie nieduże filmy dokumentalne, w tym np. "Koniec świata" w reżyserii Moniki Pawluczuk wyprodukowany przez Wajda Studio. 

W roku 2017 chcemy rozpocząć budowę bazy scenariuszy do filmów z Bydgoszczą w tle. Mamy wrażenie, że te działania są dobrym początkiem do stworzenia filmów i seriali telewizyjnych, w których nasze miasto będzie grało główną rolę. Stolica Kujaw i Pomorza do tej pory była całkowicie pomijana jako miejsce opowiadania filmowych historii. Poza jednym (literalnie jednym) filmem o grodzie nad Brdą – mowa o "Sąsiadach" w reżyserii i na podstawie scenariusza Aleksandra Ścibor-Rylskiego, w całej historii kinematografii nie powstał żaden pełnometrażowy film fabularny o naszym mieście. To duże, bo ósme co do wielkości miasto w kraju jest białą plamą na filmowej mapie Polski. Od premiery "Sąsiadów" mija niemal 50 lat. Wydaje nam się że przyszedł najwyższy czas na opowiedzenie nowych historii w nowej narracji o Bydgoszczy. 

 

Jesteśmy również przekonani, że nowa lokacja dla opowiadanych w tej chwili w Polsce fabularnych historii może być inspirująca i odświeżająca. Miasto jest bardzo konkretne w swoim charakterze i oryginalne w kontekście kulturowym Polski i Niemiec oraz zjawisk historyczno-społecznych XIX i XX wieku, a jednocześnie jest pozbawione balastu stereotypowych skojarzeń i uproszczeń. Oczywiście mamy świadomość, że Bydgoszczy przypięta została “gęba” miasta bez wyrazu, tożsamości i przeszłości, nie mniej taka “słabość” bywa również zaletą.  Może starczy już kryminałów z Krakowem lub Wrocławiem w tle, może czas no nowe.

Partner strategiczny BTF 2017: Szkoła Wajdy

Bydgoska Tożsamość Filmowa – program stypendialny Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy będzie ściśle współpracował z Wajdaschool w ramach jego najbardziej prestiżowego programu Studio Prób. Wykładowcy tego szanowanego programu będą prowadzili warsztaty oraz wykłady zaplanowane dla zwycięzców etapu pierwszego i drugiego, a także będą brali udział w pracach komisji oceniających scenariusze. Wątek bydgoski stanie się także elementem działań Szkoły w Warszawie. 

SZCZEGÓŁY NA TEMAT TEGOROCZNEJ EDYCJI BTF W AKTUALNOŚCIACH: [LINK]
Najbliższe seanse w kinie Orzeł

WOŚP: Kult. Film.

dokumentalny, muzyczny / Polska / 2019 / 92'
Niedziela
12:00

WOŚP: Przystanek Woodstock - Najgłośniejszy film Polski

dokumentalny, muzyczny / Polska / 2003 / 120'
Niedziela
14:00

Ferie z Kinem Orzeł - Dzieci z Bullerbyn

dla dzieci, familijny / Szwecja / 1986 / 90'
Niedziela
16:30

C'mon C'mon

dramat / USA / 2022 / 108'
Niedziela
18:15