Vintage Photo Festival

7 Październik 2018

W dniach 12-27 października 2018 w Bydgoszczy odbędzie się IV Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej Vintage Photo Festival, organizowany przez Fundację Farbiarnia.  Pomysł na wydarzenie zrodził się z pasji do fotografii, a także z przekonania, że fotografia analogowa przeżywa obecnie renesans i kierunkuje rozwój fotografii cyfrowej.

W ramach tegorocznej edycji m.in. wystawy prac Aruny Canevascini (zdobywczyni I nagrody w VFG Nachwuchsförderpreis), Shuweia Liu (finalisty LensCulture Portrait Awards, Three Shadows Photography Awards, Barcelona International Photography Awards), niezwykła, bo  prezentująca prace Maszy Iwanszicowej (1942-2000), odnalezione na strychu jej domu już po śmierci artystki. W programie festiwalu także warsztaty fotograficzne, spotkania autorskie i koncert. Więcej informacji na stronie Vintage Photo Festival.


W Kinie Orzeł natomiast obejrzeć można pięć filmów poświęconych fotografii. 

12 października o 20.30 "Moja mała księżniczka" Evy Ionesco. To historia ambitnej i nieprzewidywalnej fotografki, która namawia swoją małoletnią córkę, Violettę, by pozowała do jej kontrowersyjnych zdjęć. Pomysł przynosi jej sukces, ale dziewczynkę zaczynają dręczyć wątpliwości...

13 października o 18.00 dokumentalne kino drogi autorstwa niezwykłego duetu: Agnès Vardy i JR. Ona jest blisko 90-letnią fotografką i reżyserką  filmową. A on - 33-letnim artystą ulicznym, graficiarzem. Razem ruszają w podróż po francuskich wioskach i tworzą nietypowy pod względem formy portret lokalnych społeczności: "Twarze, plaże".

O 20.00 natomiast dzieło szwedzkiego reżysera uznanego za mistrza filmowej narracji Jana Troella: "Uwiecznione chwile Marii Larsson". Oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o tym, jak fotografia, film i pasja do nich mogą odmienić życie. 

14 października dwa filmy dokumentalne. Holenderski "Polaroid. Błyskawiczne spełnienie marzeń"(reż. Willem Baptist) to próba uchwycenia fenomenu błyskawicznie wywoływanych zdjęć. A "12 cali" to film autorstwa bydgoszczanina, Wojciecha Gostomczyka, o miłośnikach fotografii analogowej. 

Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny.

Powrót do aktualności
Najbliższe seanse w kinie Orzeł
Dzisiaj
18:30

FONOMO: Jesteśmy Little Zombies

muzyczny, dramat / Japonia / 2019 / 120'
Jutro
18:30

Niedziela
12:00

Wysoka dziewczyna

dramat / Rosja / 2019 / 130'
Poniedziałek
15:30