Urodziny Kina Orzeł

27 Luty 2021

Od 6 do 8 marca serdecznie zapraszamy na 9. Urodziny Kina Orzeł! Kino '81, kino '12, Małe Animocje, Dzień Kinomanek, plakatobranie. Wszystko z miłości (i tęsknoty) do kina.


W sobotę (6.03) cofniemy się do roku 1981, by przy okazji 40. rocznicy Bydgoskiego Marca przyjrzeć się polskiemu kinu tego jakże historycznie ważnego roku. Obejrzymy 4 tytuły: "Limuzyna Deimler-Benz" Filipa Bajona z Piotrem i Michałem Bajorami w rolach braci u progu II wojny światowej; Jerzy Radziwiłowicz, Franciszek Pieczka i ponownie Piotr Bajor w "Rysiu" Stanisława Różewicza w dramatycznej wojennej historii młodego partyzanta zmuszonego do wykonania śmiertelnego wyroku; nagrodzona m. in. Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie opowieść o nastolatku wystawionym na komunistyczną indoktrynację w "Dreszczach" Wojciecha Marczewskiego; Bogusław Linda w leżącym lata na cenzorskiej półce "Przypadku" Krzysztofa Kieślowskiego, czyli trzech wariantach losów biegnącego na pociąg everymana. Projekcje wstępem poprzedzą znakomici filmoznawcy, prof. Piotr Zwierzchowski i dr Dominik Wierski. Bilety: 5 zł.


Niedzielę (7.03) zaczniemy od Małych Animocji i klasycznej już dziś animacji Leszka Gałysza "Odwrócona góra albo film pod strasznym tytułem". Na ekranie smoki, rycerze, dobre duszki, skrzaty, olbrzymy i gadająca kura. A w głośnikach w obsadzie dubbingowej m. in. Daniel Olbrychski, Adam Ferency i Krzysztof Kowalewski.Bilety jak zawsze: 5 zł. Tego dnia powspominamy też rok 2012, kiedy to Kino Orzeł zostało reaktywowane. Przypomnimy głośne, festiwalowe, polskie produkcje z tego roku: narodziny Paktofoniki w "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida; rozliczenie z wojenną przeszłością w "Obławie" Marcina Krzyształowicza; malowniczą Lizbonę i zmysłową filmową opowieść - "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego; mieszającą sen i jawę historię społecznych outsiderów z "Dziewczyny z szafy" Bodo Koxa. Bilety: 5 zł.


Tegoroczne urodziny ponownie połączymy z Dniem Kobiet, by (8.03) w ramach Dnia Kinomanek zaproponować cztery różnorodne tytuły wyreżyserowane przez kobiety: zderzenie kultur w ekstremalnym himalajskim krajobrazie w "Ścianie cieni" Elizy Kubarskiej; siłę kobiecej przyjaźni na życiowym zakręcie w nagrodzonym w Berlinie i San Sebastian "Nigdy, rzadko, czasami, zawsze" Elizy Hittman; pełną humoru i refleksji dokumentalną psychoanalizę 3 bardzo różnych związków w "Między nami" Doroty Proby; zjawiskową Marfydd Clark w jednym z najlepiej ocenianych horrorów zeszłego roku, czyli "Saint Maud" Rose Glass. Bilety (tradycyjne): 11/14/40 zł.


Po zeszłorocznym ogromnym zainteresowaniu urodzinowym plakatobraniem, postanowiliśmy uczynić z tego tradycję. Tegoroczne będzie oczywiście uboższe, nadal jednak będzie można zdobyć wiele dzieł sztuki plakatu z tytułami z repertuaru 2020/2021. Plakatobranie zaczynamy w sobotę 6.03 o 12:30. Nie rezerwujemy, nie gwarantujemy dostępności - kto pierwszy ten lepszy!


Wszystkim naszym widzom, dziękując za Wasze wsparcie w tym trudnym dla wszystkich roku, życzymy wszystkiego filmowego! I do zobaczenia w Kinie Orzeł!

Powrót do aktualności
Najbliższe seanse w kinie Orzeł

Wesele

dramat / Polska, Łotwa / 2021 /
Niedziela
10:30

Nowy porządek

dramat / Francja, Meksyk / 2021 / 88'
Niedziela
13:00

Niefortunny numerek lub szalone porno

dramat / Rumunia, Chorwacja, Czechy, Luksemburg / 2021 / 106'
Niedziela
14:45

Niedziela
17:00