Millennium Docs Against Gravity (relacja z ósmego dnia)

28 Maj 2018

Czy wskrzeszenie mamuta jest dziś możliwe? Dlaczego obecnie panuje atmosfera gorączki złota na Wyspach Nowosyberyjskich? Jaka jest granica między nauką a mitem? Czy człowiek przejmie kontrole nad ewolucja? Te pytania postawili sobie reżyserzy filmu Genesis 2.0 – Christian Frei i Maxim Arbugaev. Dokument jest klamrą teraźniejszości, przeszłości i przyszłości. Z przerażaniem przyglądamy się grupie zapaleńców obsesyjnie, i z nadzieja na polepszenia warunków życia, szukają wyjątkowo cennych kłów mamuta włochatego. Narażają swoje zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Jednak kiedy ktoś już znajdzie tzw ,,białe złoto'' nie poprzestanie na jednym odkryciu. Robią to mimo ze w kulturze i wierzeniach lodów Syberii mamut jest świętym zwierzęciem i nie powinno się naruszać jego spokoju po śmierci. Kto to robi spotka go nieszczęście. Ciężko uwierzyć ze te stare wierzenia maja realne odzwierciedlenie i przynoszą tragiczne następstwa obsesyjnego znajdywania kłów. Szczątki mamuta to pieniądze, ale także wielka nadzieja dla pionierskich genetyków i naukowców. Film nakręcony jest z dwóch perspektyw. Z jednej strony widzimy poszukiwaczy kłów a z drugiej zaawansowane technologicznie badania i eksperymenty nad genetyką i ewolucja. Klonowanie psów w Korei jest już właściwie prawie komercyjne, więc czemu by nie stworzyć mamuta? W Chinach chcą usystematyzować ewolucje i nad nią zapanować, ulepszyć i poprawić świat stworzony przez Boga. Młodzi ludzie są zachęcani do badan i rozwoju tej kwestii. Tylko czy na pewno jest to tak wspaniałe jak opowiadają naukowcy? Film nie jest pozbawiony emocjonalnych i etycznych refleksji. Szuka odpowiedzi ale pozostawia tez pytania.

,,W tenisie love znaczy zero” Jason'a Kohn'a przybliża postać legendarnego trenera, w okół którego krąży sporo kontrowersji – Nica Bollettieriego. Skąd wziął się jego sukces? Jaką jest osobą? Dlaczego w przeszłości był tak bezlitosny? Wyczerpujący wywiad z trenerem pozwala w pewnym stopniu zrozumieć jego postawę. Kocham rozwój, nie myślę, nie pytaj mnie dlaczego coś zrobiłem i czy tego żałuje moje osiągnięcia mówią same za siebie. Gdybym myślał polowe rzeczy zrobiłbym inaczej. Jak daleko może dojść ktoś kto kieruje się tylko intuicja i emocjonalnymi reakcjami? Jak widać na przykładzie Bollettieriego - bardzo daleko, jednak odbiło się to na podopiecznych trenera, który bez skrupułów wyrzucał niektórych bo już się nie rozwijali, bo coś mu nie pasowało. Jednak to wielobarwna postać. Ciężko dojść do tego na czym właściwie polegał jego fenomen, co było sekretem. Może to że nie uczył grac w tenisa, uczył podejścia, nastawienia, silnego umysłu i piekielnie ciężkiej pracy.  Film jest świetnie poprowadzony i pozwala każdemu wejść na chwile w świat tenisa zawodowego i zrozumieć jego fenomen.

Doświadczyć niczego. Całym sobą przez 78 min. Film nakręcony przez 62 operatorów w 70 krajach przez 8 lat - ,,Film o niczym”.  Rzeczywiście był to film o niczym, bez portretowania gadających głów,, analiz eksperckich, efektów specjalnych, kulturowych paraleli czy nagłych zwrotów akcji. Rewelacyjny, pomysłowy i trafiony w punkt. Muzyka i poetycka, rytmicznie wybrzmiewająca narracja jeszcze potęgowały kompletne odczucie nicości. Nic nie znaczący komentarz do rzeczywistości na świecie, kultury zachowań, przyzwyczajeń i natury ludzkiej. Wszechobecne nic- piękne , przerażające, zachwycające nic. Wzbudza emocje. Po filmie pozostaje uczucie jakby twórca zrobił nam kawał, zadrwił sobie. Co ciekawe jest to całkiem przyjemne odczucie, ponieważ przez cale 78min narrator, Pan Nic, wzbudził nasza sympatię. Dzieło sztuki o niczym.

Po ostatnich ostatnich festiwalowych filmach usłyszeliśmy werdykt jury:

Wyróżnienie Rady Adwokackiej zdobyła Mila Turajilic - ,,Po drugiej stronie drzwi”,

nagrodę główną – Bing Liu za film ,, Jutro albo pojutrze'', wyróżnienie – Christian Frei i Maxim Arbugaev – Genesis 2.0. Nagroda bydgoskiej publiczności otrzymał film ,,Człowiek Delfin'' Lefterisa Charitosa. Następnie obejrzeliśmy filmy krótkometrażowe konkursu ,, Odcienie wolności”. W wolnej  i swobodnej interpretacji słowa ,,wolność'' widać było jak rożne i szerokie może być zrozumienie tego słowa i jego znaczenie.

Powrót do aktualności
Najbliższe seanse w kinie Orzeł

Wszyscy wiedzą

dramat / Hiszpania, Francja, Włochy / 2018 / 132'
Dzisiaj
21:00

Wszyscy wiedzą

dramat / Hiszpania, Francja, Włochy / 2018 / 132'
Jutro
21:00

Wszyscy wiedzą

dramat / Hiszpania, Francja, Włochy / 2018 / 132'
Piątek
15:45

Szczęśliwy Lazzaro

Dramat / Francja, Niemcy, Szwajcaria, Włochy / 2018 / 125'
Piątek
18:15