Millennium Docs Against Gravity Film Festival Bydgoski Aneks – PROLOG

11 Sierpień 2020

Zanim ropocznie się tegoroczna edycja Millenium Docs Against Gravity, zapraszamy na Prolog bydgoskiej odsłony festiwalu. W tym roku odbędzie się on pod hasłem “Architektura”. W programie “Duch Bauhausu” Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha oraz “Wielka Architektura” Kaspara A. Schrodera. Wstęp wolny. 
Tym razem pokaz filmów w ramach Prologu do 17 odłony festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dwóch miejscach: w środę, 26 sierpnia w Fabryce Lloyda  obejrzymy „Wielką Architekturę” („Big Time”), a w piątek 28 sierpnia w klubie Mózg wyświetlony zostanie “Duch Bauhausu” („Bauhaus spirit”). 
Współorganizatorem pokazów prologu jest Stowarzyszenie Koloroffon i fundacja Art-House.

26.08.2020 g.18.00, Fabryka Lloyda, ul. Fordońska 156
„Wielka Architektura”(„Big Time”) 
reż. Kaspar Astrup Schroder, Dania 2017, 90 min.
Elektrownia przypominająca stok narciarski, wieżowiec zaprojektowany w kształcie chińskiego znaku dla „ludu“ Szanghaju, dom z Lego jako interaktywne centrum rozrywki, czy też nowe dwie wieże World Trade Center – to tylko niektóre z oryginalnych projektów Bjarke Ingelsa, jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych architektów naszych czasów.
Uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami czterdziestoparoletni Ingels, szef biura architektonicznego Bjarke Ingels Group, traktuje architekturę jako pragmatyczną i utopijną zarazem sztukę, której celem jest tworzenie doskonałych miejsc z punktu widzenia społecznego, ekonomicznego i ekologicznego. Znany jest z projektów budynków, w których istotna jest idea sprzeciwiania się zarówno tradycyjnym konwencjom architektonicznym, jak i przestrzennym wymiarom.
Kręcony przez 6 lat film śledzi losy słynnego Duńczyka w momencie pracy nad dwoma projektami: nowymi budynkami World Trade Center oraz manhattańskim wieżowcem W57. Obserwujemy, jak w Nowym Jorku otwiera biuro dla swojej firmy BIG, a następnie zmaga się z zawodowymi i osobistymi problemami. 
W filmie Ingels wyjaśnia widzom, jak rodzą się pomysły w jego głowie, przedstawia filozoficzne i architektoniczne rozważania o tym, czym dla niego jest architektura. Jeśli kino dokumentalne – jak twierdzi Ingels – jest dokumentowaniem świata takim, jakim on jest, a filmy fabularne są fantazją na temat tego, jak mógłby wyglądać, to architektura jest fabularyzowaniem realnego świata.


28.08.2020 g.20.00 w klubie Mózg ul.Parkowa 2 
“Duch Bauhausu” („Bauhaus spirit”)
reż. Niels Bolbrinker, Thomas Tielsch Niemcy 2018, 90 min


Po projekcji filmu klub Mózg zaprasza na afterparty „Architektura dźwięku”

Czym tak naprawdę był Bauhaus? Radykalną artystyczną utopią, czy raczej ruchem, który wciąż wpływa na nasze życie i otaczający świat? Film przedstawia fascynującą historię powstałego 100 lat temu innowacyjnego nurtu w sztuce, a także wyrosłe z niego współczesne społeczne i artystyczne projekty. Mimo upływu lat, Bauhaus okazuje się dziś ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie chodziło w nim przecież nigdy o sam proces twórczy, o sztukę dla sztuki. Forma miała wynikać z funkcji, a najbardziej liczyło się ulepszanie świata właśnie za pomocą sztuki i architektury – łączenie w jedno sztuki, rzemiosła i technologii.
W filmie poznajemy nie tylko historię Bauhausu, ale także jego bogate i zróżnicowane dziedzictwo, które przejawia się dziś w rozmaitych projektach. Obserwujemy artystów, naukowców i architektów świadomie odnoszących się do Bauhausu jako aktualnej idei, która pomimo upływu czasu nie straciła na atrakcyjności. Co więcej, okazuje się obecnie nadzwyczaj inspirująca. Charakterystyczna dla Bauhausu synteza wyobraźni i struktury, bogactwa i prostoty są ważnymi elementami kultury i życia codziennego XX i XXI w. Wystarczy wspomnieć, że inspirują się nim projektanci Apple’a czy współcześni architekci. Twórcy filmu prezentują wizjonerskie idee Bauhausu, jego współczesne konteksty i zadają zawsze aktualne pytania: jak chcemy żyć i dokąd zmierzamy?

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Powrót do aktualności
Najbliższe seanse w kinie Orzeł