Marzec w Kinie Orzeł

27 Luty 2018

Marzec w Kinie Orzeł rozpocznie się od filmu pt. „Dziennik maszynisty”. Głównym bohaterem filmu jest Ilija – doświadczony maszynista pracujący na kolei. W trakcie swojej kariery zawodowej nieumyślnie zabija od 15 do 20 ludzi. Za niedługo stery po nim za przejmie 19-letni Sima – syn Iliji. Sima jest podekscytowany, ale i przerażony. Mijają dni, Sima pracuje i nie wydarza się żaden wypadek. Żaden samobójca, bezdomny czy nieuważny człowiek nie wchodzi pod pociąg. Napięcie chłopaka w oczekiwaniu na wypadek staje się nieznośnie. Ojciec nie może patrzeć na jego męczarnie i postanawia wziąć sprawy w swoje ręce.

W nocy z niedzieli na poniedziałek, 4 marca, zostaną rozdane jedne z najbardziej prestiżowych nagród filmowych – Oscary. Wydarzenie to zbiega się ze świętowaniem 6 urodzin Kina Orzeł. W związku z tym będzie można zobaczyć m.in. „Kształt wody”. Akcja najnowszego filmu Guillerma del Toro, reżysera „Labiryntu fauna”, dzieje się w latach 60. ubiegłego wieku. Główna bohaterka, Elisa, pracuje jako sprzątaczka w tajnym laboratorium rządowym. Pewnego dnia do placówki zostaje sprowadzone tajemnicze stworzenie niewiadomego pochodzenia. Nominowany w 13 kategoriach "Kształt wody" zdobył nagrodę Akademii w kategoriach "najlepszy film", "najlepsza reżyseria", "najlepsza scenografia", "najlepsza muzyka".

W ramach Urodzin Kina zostanie również zaprezentowana biografia reżysera „Do utraty tchu” - filmu, który jest uważany za jeden z najbardziej znaczących francuskich dzieł powstałych w latach 60-tych. „Ja, Godard” opowiada o związku Jeana-Luca Godarda z aktorką Anne Wiazemsky, który zrodził się podczas zdjęć do „Chinki”. „Ja, Godard” brał udział w Konkursie Głównym podczas zeszłorocznego festiwalu filmowego w Cannes.

Bohaterka kolejnej urodzinowej propozycji, filmu „W ułamku sekundy” mierzy się ze śmiercią swoich bliskich, którzy giną w zamachu bombowym. Główną rolę zagrała Diane Kruger, dla której jest to pierwsza rola w całości zagrana w języku niemieckim. Za kreację Katji otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki, a sam film został uhonorowany Złotym Globem za najlepszy film zagraniczny.

W sobotę, ostatniego dnia urodzinowego przeglądu zostanie wyświetlona musicalowa biografia twórcy pierwszego na świecie cyrku „Król rozrywki”.

Poza tym w programie projekcje filmów krótkometrażowych: „Najlepszych polskich 30'” (na które składają się nagrodzone w Cannes „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej, „60 kilo niczego Piotra Domalewskiego i „Amerykański sen” Marka Skrzecza) oraz zbiór Gdyńskiej Szkoły Filmowej „Gdyńska Szkoła Filmowa – THE BEST OF vol. 1”.

W trakcie urodzin wyświetlimy również jeden z filmów dofinansowanych w ramach Bydgoskiej Tożsamości Filmowej. Dokument Jacka Piotra Bławuta „How to destroy time machines” koncentruje się na postaci Jepha Jermana – eksperymentującego z dźwiękami natury muzyka. Komponując utwory z odgłosów pocieranych o siebie kamieni czy szumu liści na wietrze zbliża się do świata natury.

Natomiast z propozycji dla najmłodszych widzów 10 marca o 12:00 Małe Animocje. W ramach comiesięcznego cyklu tym razem będzie można zobaczyć „Superagentkę”. To historia 10-letniej dziewczynki, której największym marzeniem jest zostać detektywem.

„Republika. Narodziny legendy” to dokument o początkach zespołu Republika powstałego w klubie OdNowa w Toruniu. „Dzięki filmowi chcemy poprzez kolejną formę sztuki, która powstanie w Toruniu, pielęgnować nie tylko zabytki, ale także pamięć przemijających chwil i dziedzictwo twórców związanych z miastem. Torunianie, którzy towarzyszyli zespołowi od początku i ci, którzy poznają jego twórczość teraz, otrzymają w nowej formie zapis cząstki kultury, która wpłynęła na dzisiejszy charakter otaczających ich miejsc” - pisze fundacja Nie Art, producent filmu (http://nieart.pl/?page_id=94). Seans tego filmu oraz spotkanie z twórcami odbędzie się 10 marca o 18.00.

Premierowo w naszym kinie zapraszamy na seanse filmu „Wieża. Jasny dzień”. Jest to utrzymany w onirycznej konwencji thriller Jagody Szelc. Porównywany do twórczości greckiego reżysera Giorgosa Lanthimosa oraz nagrodzony podczas zeszłorocznego festiwalu w Gdyni w kategorii „najlepszy debiut” opowiada o relacji dwóch sióstr (http://culture.pl/pl/dzielo/wieza-jasny-dzien-rez-jagoda-szelc).

Natomiast z okazji Dnia Kobiet 7 marca, wieczorem, zaplanowana została projekcja „Planu B” Kingi Dębskiej – reżyserki „Moich córek krów”. Akcja filmu rozpoczyna się na parę dni przed Walentynkami, w chwili, gdy w ich życiu wydarza się coś całkiem nieoczekiwanego. Reżyserka, Kinga Dębska w rozmowie z działem Kultura portalu Gazeta.pl mówi, że „film pokazuje, że negatywne rzeczy, które nas spotykają, są po coś. Na przykład po to, żebyśmy bardziej doceniali te dobre momenty. Albo żebyśmy zwrócili uwagę na coś, czego wcześniej nie dostrzegaliśmy.”(http://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114438,22939203,kinga-debska-plan-b-wazna-jest-swiadomosc-ze-trudne-doswiadczenia.html)

I tak cię kocham” to kolejna pozycja filmowa nominowana do tegorocznych Oscarów (w kategorii "najlepszy scenariusz filmowy oryginalny"). Pierwszy seans filmu w Orle odbędzie się 11 marca. Oparta na prawdziwych zdarzeniach komedia romantyczna o różnicach kulturowych dzielących początkującego stand-upera pochodzącego z konserwatywnej pakistańskiej rodziny i amerykańskiej studentki psychologii. „Nanjiani fantastycznie stworzył (czy może odtworzył, bo zagrał przecież siebie) postać faceta, który nie tyle dojrzewa do związku, ile dojrzewa jako człowiek. Często oznacza to konieczność przecięcia pępowiny i powiedzenia rodzicom "nie".” (https://film.wp.pl/i-tak-cie-kocham-recenzja-najlepsza-komedia-jaka-zobaczycie-na-poczatku-2018-r-6200395774847105a).

„Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” Wernera Herzoga to dokument poświęcony początkom internetu i w jaki sposób przyczynił się on do przekształcenia różnych płaszczyzn życia codziennego. Film „skłania do zastanowienia się nad tym, z czego korzystamy bezrefleksyjnie i co już tak głęboko weszło w naszą codzienność, że tego nie zauważamy.” (http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/1,13,20633942,146943,Lo-i-stalo-sie--Zaduma-nad-swiatem-w-sieci--RECENZ.html). „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” to seans rozpoczynający comiesięczny cykl „Przemysł w kinie”, czyli pokazów organizowanych w ramach Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. Bilet wstępu na seans w cenie 10 złotych.

Kolejny marcowy tytuł „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” to biografia amerykańskiej mistrzyni łyżwiarstwa figurowego Tonyi Harding (w tej roli nominowana do Oscara w kategorii "najlepsza aktorka pierwszoplanowa" Margot Robbie). Mierząc się z piętrzącymi się trudnościami (od agresywnej matki w dzieciństwie po niesprawiedliwie oceniających ją sędziów podczas zawodów) bohaterka równocześnie planuje zdobycie olimpijskiego medalu. Allison Janney za rolę matki Tonyi - LaVony  zdobyła nagrodę Akademii w kategorii "najlepsza aktorka drugoplanowa".

Rozwiedzione małżeństwo – Miriam i Antoine – to bohaterowie filmu „Jeszcze nie koniec” Xaviera Legranda. Każde z nich stara się o uzyskanie wyłącznego prawa do opieki nad synem Julienem. Przydzielony do sprawy sędzia zarządza wspólną opiekę nad dzieckiem. „Emocjonalna dawka przyjmowana podczas seansu „Jeszcze nie koniec jest duża”, co tym bardziej godne pochwały, bo efekt zostaje osiągnięty właściwie jedynie dzięki dialogom i aktorom.” (http://quentin.pl/2018/02/jeszcze-nie-koniec-recenzja-filmu.html).

Na koniec miesiąca pokazy „Nici widmo”. Akcja filmu Paula Thomasa Andersona (nominacje w kategorii „najlepszy film”, „najlepszy aktor pierwszoplanowy”) dzieje się w Londynie w latach 50, XX wieku. Bohaterem jest Reynolds Woodcock – krawiec, twórca centrum brytyjskiej mody, który w podszewce swojej marynarki, na wysokości serca zaszył pukiel włosów swojej matki. „Woodcock znajduje pocieszenie w myśleniu, że umarli czuwają nad żywymi. A ponieważ film Paula Thomasa Andersona jest historią o duchach – takich jak z opowieści grozy M.R. Jamesa czy z filmów Alfreda Hitchcocka – jego matka, która przekazała mu umiejętność szycia, musi być zawsze przy nim.” (http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/film/1738400,1,recenzja-filmu-nic-widmo-rez-paul-thomas-anderson.read).

W marcu czekają nas również dwie premiery autorstwa bydgoskich twórców: film w reżyserii Szymona Skowrońskiego „Zagadka zemsty” oraz pokaz najnowszego filmu Marcina Sautera „Tak jest dobrze”.

27 marca zapraszamy na jednorazowy seans filmu „Mama” Wojtka Kozakiewicza. Kozakiewicz mówi o swoim filmie: „Film dokumentalny o Kindze chciałem stworzyć już od dłuższego czasu, ale dopiero rok temu poczułem, że jestem na to gotowy. Wyzwania związane z realizacją były zupełnie inne niż przy “Alpine Wall Tour”. Tym razem nie musiałem wisieć na linie 1000 metrów nad ziemią, a wejść w czyjeś bardzo prywatne życie i w subtelny sposób opowiedzieć bardzo bogatą, ale miejscami też trudną historię. Opowieść o życiu Kingi, motywacji do pogodzenia wyczynu sportowego z życiem rodzinnym, mogłaby być historią każdej osoby, która ma w życiu jakąś pasję. Mam nadzieję, że udało nam się stworzyć uniwersalny film, interesujący nie tylko dla środowiska wspinaczkowego.”(https://wspinanie.pl/2017/08/mama-kinga-ociepka-grzegulska-w-filmie-wojciecha-kozakiewicza/).

Zapraszamy serdecznie!Powrót do aktualności
Najbliższe seanse w kinie Orzeł

Gentleman z rewolwerem

Komedia kryminalna / USA / 2018 / 93'
Jutro
16:00

Roma

dramat / Meksyk, USA / 2018 / 135 min.
Jutro
18:00

Kraina wielkiego nieba

dramat, romans / USA / 2018 / 104'
Jutro
20:30

Gentleman z rewolwerem

Komedia kryminalna / USA / 2018 / 93'
Czwartek
16:00