Bydgoszcz Movie Ukraina 2017

24 Październik 2017

Zapraszamy na przegląd kina ukraińskiego "Bydgoszcz Movie Ukraina 2017"
WSTĘP NA WSZYSTKIE POKAZY DARMOWY

Inicjatorem przeglądu jest stowarzyszenie Klub Przyjaciół Ukrainy z Bydgoszczy, które realizuje polsko-ukraińskie projekty kulturalno-humanitarne. Ostatnim było stworzenie w kooperacji z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Mroczy filmu fabularnego pt. „Świadectwo Witosława”, w którym zagrali uczniowie ze szkół z Czerkas i Mroczy . Obraz powstał w ramach programu Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży Narodowego Centrum Kultury.

:::14:00 Żywy Ogień, reż. Ostap Kostiuk, zdjęcia: Ołeksandr Pozdjakow, Mykyta Kuzmenko, Ukraina 2013 / 77’
Artystyczny dokument o życiu i pracy pasterzy w ukraińskich Karpatach, pokazujący piękno profesji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Na tle zmian społecznych – takich jak bogacenie się i konsumpcjonizm – obserwujemy ludzi, dla których przede wszystkim liczą się tradycja i historia Huculszczyzny. Bohaterami dokumentu stali się prości mężczyźni reprezentujący trzy pokolenia Hucułów: młody Iwanko, zaczynający naukę w szkole z internatem; dojrzały, będący w sile wieku Wasyl – właściciel gospodarstwa – oraz osamotniony i gotowy na śmierć staruszek Iwan. Wraz z nadejściem wiosny wszyscy trzej pójdą w wysokie góry ze swoją pasterską misją. Przez cztery miesiące będzie im towarzyszył niegasnący żywy ogień, rozpalany zgodnie z tradycją Huculszczyzny. Powstały w wyniku długoletnich badań i obserwacji dokument jest rejestracją czteroletniej wędrówki ekipy filmowej z pasterzami. Pokazuje harmonijny świat, który większość z nas porzuciła na rzecz komfortu. Debiut Kostiuka przenosi w świat magii, górskich mgieł i iskier żywego ognia

:::godz. 16:00 Świadectwo Witosława
Obraz, który powstał jest ekranizacją lokalnej – krajeńskiej - legendy o księciu Witosławie i jego nieszczęśliwej miłości. Przekazem filmu jest afirmacja takich wartości jak miłość, przyjaźń i tolerancja kulturowa wyrażona poprzez taniec ludowy i szacunek do historii. W rolę aktorów wcielili się uczniowie Gimnazjum nr 1 w Czerkasach oraz ich rówieśnicy z Mroczy, którzy wspólnie stworzyli scenariusz pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego – Justyny Misterkiewicz. Przygotowanie taneczne poprowadziła Anna Żydek - choreograf z zespołu folklorystycznego - Krajna. Zdjęcia zrealizował ukraiński operator Pavel Gladkov. Projekt został zrealizowany z środków Narodowego Centrum Kultury oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy w osobie Kamili Łącznej. Inicjatorem przedsięwzięcia jest bydgoskie stowarzyszenie Klub Przyjaciół Ukrainy.

:::16:45 Gniazdo Turkawki, reż. Taras Tkaczenko, zdjęcia Olexandr Zemlyanyj Ukraina 2013, 110'

Prawie 4 miliony Ukraińców wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszego życia. Daryna po ponad dwóch latach nielegalnej pracy we Włoszech wraca do kraju i do swojej rodziny. Spodziewa się dziecka ze swoim włoskim szefem. Staje przed dylematem. Gdzie lepiej i godniej żyć? I dla kogo? Laureat tegorocznego Złotego Księcia w kategorii najlepszy ukraiński film fabularny na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie.
Po filmie zapraszamy na lampkę wina do Szpulki.

:::19:30 Bracia. Ostatnia Spowiedź, reż. Wiktoria Trofimenko, zdjęcia Yaroslav Pilunskiy, Ukraina 2013, 120’

Gdzieś wysoko w Karpatach w huculskiej wsi żyje dwóch braci. Mieszkają obok siebie, lecz dzielą ich wzajemne urazy, kłótnie i rywalizacja. Pewnego dnia do wioski trafia pisarka, która staje się powierniczką ich przemyśleń i żalów. Spowiadają się jej ze wspólnego życia i trudnych wzajemnych relacji. Od dzieciństwa musieli dzielić się wszystkim – matką, zabawkami, kobietą, synem (nie wiadomo, który z nich jest ojcem, więc wychowywali go razem). Nawet na łożu śmierci nie potrafią sobie wybaczyć – jeden pragnie ze wszystkich sił przeżyć drugiego. Film jest dramatem psychologicznym wypełnionym kontrastami i symbolami; bracia to dwa bieguny, słońce i księżyc, ogień i woda, dzień i noc, Ukraina i Rosja. Mimo ogromnych rozbieżności zawsze ich łączono, stawiano obok siebie i zmuszano do wspólnej egzystencji. Dramat został osadzony w realiach życia Hucułów. Debiut fabularny Wiktorii Trofimenko został oparty na motywach powieści Miód trzmieli Szweda Torgny'ego Lindgrena.

Powrót do aktualności
Najbliższe seanse w kinie Orzeł

Kler

Obyczajowy / Polska / 2018 / 133 min.
Poniedziałek
16:00

Kler

Obyczajowy / Polska / 2018 / 133 min.
Poniedziałek
18:25

Czarne bractwo. BlacKkKlansman

Biograficzny, Dramat, Kryminał / USA / 2018 / 128'
Poniedziałek
20:45

Kler

Obyczajowy / Polska / 2018 / 133 min.
Wtorek
21:00