Bydgoska Tożsamość Filmowa – stypendia scenariuszowe 2017

28 Luty 2017

Bydgoska Tożsamość Filmowa – stypendia scenariuszowe 2017
czyli budujemy bazę scenariuszy filmowych o Bydgoszczy 


Rok 2017 przynosi zmiany w działaniu programu Bydgoska Tożsamość Filmowa Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy z produkcyjnej, która obowiązywała przez ostatnie dwa lata na stypendialną z dziedziny scenariuszy filmowych. Do tej pory wsparliśmy 15 różnych produkcji, głównie nieduże filmy dokumentalne, w tym np. "Koniec świata" w reżyserii Moniki Pawluczuk wyprodukowany przez Wajda Studio. 

W roku 2017 chcemy rozpocząć budowę bazy scenariuszy do filmów z Bydgoszczą w tle. Mamy wrażenie, że te działania są dobrym początkiem do stworzenia filmów i seriali telewizyjnych, w których nasze miasto będzie grało główną rolę. Stolica Kujaw i Pomorza do tej pory była całkowicie pomijana jako miejsce opowiadania filmowych historii. Poza jednym (literalnie jednym) filmem o grodzie nad Brdą – mowa o "Sąsiadach" w reżyserii i na podstawie scenariusza Aleksandra Ścibor-Rylskiego, w całej historii kinematografii nie powstał żaden pełnometrażowy film fabularny o naszym mieście. To duże, bo ósme co do wielkości miasto w kraju jest białą plamą na filmowej mapie Polski. Od premiery "Sąsiadów" mija niemal 50 lat. Wydaje nam się że przyszedł najwyższy czas na opowiedzenie nowych historii w nowej narracji o Bydgoszczy. 

Jesteśmy również przekonani, że nowa lokacja dla opowiadanych w tej chwili w Polsce fabularnych historii może być inspirująca i odświeżająca. Miasto jest bardzo konkretne w swoim charakterze i oryginalne w kontekście kulturowym Polski i Niemiec oraz zjawisk historyczno-społecznych XIX i XX wieku, a jednocześnie jest pozbawione balastu stereotypowych skojarzeń i uproszczeń. Oczywiście mamy świadomość, że Bydgoszczy przypięta została “gęba” miasta bez wyrazu, tożsamości i przeszłości, nie mniej taka “słabość” bywa również zaletą.  Może starczy już kryminałów z Krakowem lub Wrocławiem w tle, może czas no nowe.

 

Partner strategiczny BTF 2017: Szkoła Wajdy

Bydgoska Tożsamość Filmowa – program stypendialny Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy będzie ściśle współpracował z Wajdaschool w ramach jego najbardziej prestiżowego programu Studio Prób. Wykładowcy tego szanowanego programu będą prowadzili warsztaty oraz wykłady zaplanowane dla zwycięzców etapu pierwszego i drugiego, a także będą brali udział w pracach komisji oceniających scenariusze. Wątek bydgoski stanie się także elementem działań Szkoły w Warszawie.

 

Opis programu partnerskiego: 

Studio Prób to roczny, intensywny program reżyserii na poziomie masterclass, który obejmuje analizę i rozwój scenariuszy zgłoszonych przez uczestników, a także warsztaty z wybitnymi polskimi reżyserami na temat problemów dramaturgii, pracy na planie, pracy z aktorem, montażu, dźwięku, obrazu i analizy filmów. Uczestnicy przystępują do zajęć praktycznych, podczas których podejmują się realizacji dwóch scen ze swoich scenariuszy, z udziałem zawodowych aktorów warunkach profesjonalnego planu filmowego. Ukończenie Programu powinno zbiec się z zakończeniem pracy nad co najmniej pierwszą wersją scenariusza.

Warsztaty i wykłady w ramach BTF 2017

Planowane są dwa warsztaty dla uczestników programu stypendialnego. Każdy z warsztatów potrwa przez tydzień.

·         Pierwszy pomiędzy ogłoszeniem wyników I etapu, a datą zakończenia przyjmowania prac do II etapu (preferowany maj/czerwiec 2017).

·      Drugi w okresie od ogłoszenia wyników etapu II do zamknięcia przyjmowania ostatecznych wersji scenariusza (preferowany lipiec/sierpień 2017). 

Prowadzącymi warsztaty byliby wykładowcy Wajda School (planowani tutorzy: Maciej Sobieszczański, Leszek Dawid, Sławomir Fabicki).

Planowany jest także Wykład Otwarty, będący zwieńczeniem części warsztatowej (planowani wykładowcy: Wojciech Marczewski, Agnieszka Holland). Warsztaty i wykład odbędą się w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. 


Kalendarz BTF 2017

Etap I 

W tym etapie rozdane zostaną cztery stypendia ufundowane przez MCK. Będą to stypendia 3-miesięczne, w wysokości 5000 zł. Stypendysta otrzymuje też prawo do udziału w tygodniowych warsztatach z profesjonalnym tutorem w Bydgoszczy (w przedziale czasu maj/czerwiec 2017). Do tego etapu przyjmujemy treatmenty/zarysy scenariuszy filmowych (tzw. nowele filmowe) oparte o tematykę bydgoską, o objętości od 7 do 15 stron. Etap zakończy się 25 czerwca 2017.

Kalendarium:

·         27 lutego: ogłoszenie naboru do pierwszego etapu

·         18 kwietnia: koniec przyjmowania propozycji

·         25 kwietnia: ogłoszenie wyników naboru (nazwiska 4 osób, które dostaną stypendium w wysokości 5000 zł)

·         warsztaty w I naborze w okresie maj - czerwiec (7 dni zajęć). Planowani tutorzy Maciej Sobieszczański / Wojciech Marczewski

Etap II

Podczas drugiego etapu programu BTF rozdane zostaną dwa stypendia w wysokości: 10 000 zł, ufundowane przez MCK w Bydgoszczy. W tym etapie stypendysta także otrzymuje prawo do udziału w tygodniowych warsztatach z profesjonalnym tutorem w Bydgoszczy. Do konkursu w II etapie należy składać oparte o tematykę bydgoską scenariusze w formie pełnego tekstu – tzw. „pierwszego draftu”. Etap zakończy się 17 października 2017.

Kalendarium:

·         26 kwietnia: rozpoczęcie naboru do II etapu

·         17 czerwca: zakończenie naboru

·         25 czerwca: ogłoszenie wyników naboru (nazwiska 2 osób, które dostaną stypendium w wysokości 10.000 zł)

·         warsztaty w II naborze w okresie lipiec - sierpień (7 dni zajęć). Planowany tutor Maciej Sobieszczański.

UWAGA! II etap jest de facto samodzielnym naborem i nie jest przeznaczony tylko dla zwycięzców etapu I. Oczywiście laureaci stypendium z I naboru mogą aplikować także w II naborze. Regulamin nie wyklucza otrzymania obu stypendiów (5 i 10 tys.) oraz udziału w 2 sesjach warsztatowych. To maksymalna pula, którą może wyróżniony w obu etapach autor wygrać.

Zakończenie programu 

Zwycięzcę całego programu Bydgoska Tożsamość Filmowa 2017 (łącznie z etapów I i II) poznamy 17 listopada br.

Wykład na zakończenie BTF planowany jest na 17 listopada i połączony będzie z obchodami 15-lecia WAJDASCHOOL. Wykład, poprowadzi w zależności od dyspozycji w tym czasie Agnieszka Holland lub Wojciech Marczewski.  


Kontakt w sprawie BTF‘2017

·         Arkadiusz Hapka, koordynator programu BTF, Pracownia Kina i Filmu MCK Bydgoszcz: tel. 504 27.66.75, e-mail: arkadiusz.hapka@mck-bydgoszcz.pl

·         Remigiusz Zawadzki, kurator (kierownik) Pracowni Kina i Filmu MCK Bydgoszcz (koordynującej program BTF): tel. 509 401.888, e-mail: remigiusz.zet@gmail.com

·         Agnieszka Rostropowicz, Kierownik ds. Festiwali i Dystrybucji, Wajdaschool: tel. 22 851 10 57, 22 851 10 56, e-mail: arostropowicz@wajdastudio.pl

Pliki do pobrania:

REGULAMIN BYDGOSKIEJ TOŻSAMOŚCI FILMOWEJ 2017

WNIOSEK

Powrót do aktualności
Najbliższe seanse w kinie Orzeł

7 x Jarmusch: Poza prawem

dramat, komedia, kryminał / USA, RFN / 1986 / 107'
Niedziela
16:00

Zło nie istnieje

dramat, akcja / Czechy, Iran, Niemcy / 2021 / 150'
Niedziela
18:00

Wszyscy święci New Jersey

kryminał / USA / 2021 /
Niedziela
20:45

Wszyscy święci New Jersey

kryminał / USA / 2021 /
Poniedziałek
16:00