16. Millennium Docs Against Gravity (RELACJA DZIEŃ I)

14 Maj 2019

W sobotę, 11 maja w Bydgoszczy ruszyła kolejna, 16 już edycja największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce – MILLENIUM DOCS AGAINST GRAVITY. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmi: „Zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat rozumie Ciebie.”

W pierwszym dniu towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda i wspaniałe nastroje. Dopisali goście i miłośnicy filmów dokumentalnych.

Festiwal zainaugurował film: „Antropocen – epoka człowieka.” Jest to niesamowita opowieść o formach zdominowania Ziemi przez człowieka. Zdjęcia były kręcone przez 4 lata z wykorzystaniem najnowszych technik. Antropocen to epoka, w którą człowiek wszedł, agresywnie ingerując w sferę natury. Jest to obraz głębokich, trwałych i niestety często już nieodwracalnych zmian w krajobrazie naszej planety. Stawiane jest pytanie, czy jesteśmy już u schyłku gatunku ludzkiego, gdzie uśmiercając naturę, dokonujemy samozagłady? W tym dokumencie, autor przeprowadza widza przez rejony, które globalnie stanowią zagrożenie dla ekosystemu poprzez negatywne działanie i wpływ człowieka. Film zachwyca przepięknymi zdjęciami miejsc, o których istnieniu często nie słyszeliśmy.  Zostawia niesamowite wrażenia i stanowi ucztę dla pasjonatów dokumentu. Osobiście bardzo polecam, choć oceny były subiektywne. Oto jedna z nich, opinia wydana przez młodą, przyszłą panią reżyser: „Nie porwał mnie ten film. Oczywiście jako człowiek mam wyrzuty sumienia z powodu szkód, jakich dokonujemy w każdej sekundzie naszego życia. Bardzo ciekawy temat, wchodzenie w kolejną epokę lecz przez 4 lata pracy nad filmem wydaje się, jakby autorzy ledwo dotknęli powierzchni przedstawianego problemu. Wymierająca rafa, wycinane lasy, to jest tylko wierzchołek góry lodowej. Epoka człowieka, ale chyba też za mało był tu pokazany człowiek, bo te wszystkie zmiany wynikają z modelu zarządzania światem. Film „Samara” mi się bardziej podobał, nie było tam żadnego komentarza, tylko obraz, a odczucia wizualne były dużo mocniejsze. Po takim filmie człowiek ma wyrzuty sumienia, że w ogóle żyje, ale nie zostaje z niczym, oprócz poczucia, że nie ma na nic wpływu, a to najgorsza droga chyba...”

„Ostatnia Góra” - to druga pozycja pierwszego dnia festiwalu. Jest to zapis polskiej zimowej wyprawy na K2 (2017/18), drugiego najwyższego szczytu Ziemi. W trakcie trwania wyprawy podczas załamania pogodowego dochodzi do tragedii. Uczestnicy podejmują dramatyczną akcję ratunkową na Nanga Parbat. Dzięki spektakularnej operacji Adam Bielecki i Denis Urubko ratują alpinistkę, Elisabeth Revol. Niestety jej partner z wyprawy, Tomasz Mackiewicz, został na Nanga Parbat na zawsze... Film trzymający w napięciu. Reżyserem filmu jest Polak, Dariusz Załuski.

„My Generation” to oparta na osobistych relacjach i prywatnych, archiwalnych zdjęciach, historia narodzin brytyjskiej popkultury lat 60 XX wieku, opowiedziana oczami Michaela Caine'a, legendy brytyjskiego kina. Widzimy świat pełen barwnych buntowników, którzy wnieśli powiew świeżości różnorodności, sprzeciwiając się elitom oraz podziałom klasowym. Aktor przenosi widza w czasie i rozmawia z Beatlesami, Twiggy, Davidem Bailey'em, Mary Quant, The Rolling Stones, Davidem Hockney'em oraz innymi gwiazdami. Film jest efektem sześcioletniej pracy, składa się z bezcennych anegdot, które w połączeniu ze ścieżką dźwiękową przebojów lat 60-tych, oddaje klimat tamtych  czasów.

O godz. 16.30 rozpoczęła się debata po emisji dokumentu „My Generation” z udziałem zaproszonych gości z dziedziny socjologii, filmoznawstwa i filozofii. Zgodnie stwierdzono, że film przedstawia pewien proces demokratyzacji życia społecznego. Zastanawialiśmy się nad znaczeniem słowa POKOLENIE. W dzisiejszym świecie spotykamy się z wieloma rodzajami pokoleń, takimi jak: pokolenie JP2, pokolenie IKEA, pokolenie 1200, Nowa Muzeologia i wciąż tworzą się nowe. Im młodsze pokolenia, tym łatwiej w swojej strukturze intelektualnej zawierają rzeczy sprzeczne, wykraczające poza ramy norm ogólnie przyjętych.  

O godz. 18.00 obejrzeliśmy kolejny film festiwalowy - „Cała przyjemność po stronie kobiet.” Nasuwa się pytanie kim jest i czego dziś pragnie kobieta? Na całym świecie miliony kobiet są nadal okaleczane zabiegiem obrzezania, gwałcone, molestowane i karane, bo to mężczyźni decydują w ich imieniu. Film ukazuje podrzędność kobiet ich i ich cierpienie u boku oprawców. Jest to bardzo potrzebny film, żeby uzmysłowić całemu światu, że kobiety nie mogą być dalej uprzedmiotawiane  z powodu różnic religijnych, kulturowych i etnicznych. Po zakończeniu seansu, na twarzach widzów, większość to właśnie kobiety, widziałam poruszenie. Pytając o wrażenia z filmu, usłyszałam: „MOCNY...” Potwierdzam – bardzo MOCNY film...

Festiwalowy dzień zwieńczyła pozycja: "Jean Paul Gaultier. Szyk i krzyk.”  Gaultier to ekscentryczny projektant, którego oryginalny charakter i zamiłowanie do łamania konwenansów, przypisały mu etykietę ekstrawagancji. Bohater opowiada o swoim życiu, a najważniejsze etapy jego biografii ukazane zostały w teatralnym show, którego on sam jest autorem, w legendarnej sali Folies Bergère. Projektant ten jest niesamowitym wizjoner słynącym z dziwnych i wywrotowych kreacji. Film ciekawy. Widzom zapytanym o wrażenia brakowało w filmie trochę więcej SHOW. 

Pierwszy dzień święta kina dokumentalnego za nami. Zapraszamy na kolejne seanse, zapewniamy niesamowite wrażenia intelektualne i dużą dawkę emocji!

Agnieszka Mencel


------


Czy jesteście gotowi stanąć twarzą w twarz ze światem? Zrozumieć siebie nawzajem nie zważając na to skąd pochodzicie? Millennium Docs Against Gravity to festiwal, który daje wam tę możliwości. Przepełnione refleksją filmy rodzą w nas pytania, uświadamiają i uwrażliwiają na otaczającą nas naturę.

Pierwszego dnia mogliśmy na Was liczyć już od samego początku. Nie jestem tym ani trochę zdziwiona. Antropocen: epoka człowieka to jeden z ważniejszych filmów tegorocznej edycji. Tuż po rozproszeniu się kolejek po bilety i do kawiarni na sali zapadła cisza. Wszyscy ze skupieniem oglądaliśmy to, jak ludzkość eksploatuje Ziemię do granic możliwości. Mogłoby się wydawać, że trzymamy naturę w garści, a jednak już następny dokument udowadnia, że pomimo determinacji i siły człowieka, są momenty, w których nie możemy jej pokonać. Zimowa wyprawa na K2 dla wielu może wydawać się szaleństwem, a film Załuskiego z samego źródła przedstawia trudności i wyzwania z jakimi zmierzyli się alpiniści.

Niektórzy z Was postanowili nie opuszczać sali kinowej czekając na następny seans. Na zewnątrz przed salą było słychać gwar rozmów, a nasi wolontariusze zbierali liczne głosy z poszczególnych pokazów. Filmy dokumentalne stwarzają doskonałe tło do rozmów i skłaniają do przemyśleń. Dlatego po południu tuż po pokazie “My generation” zebraliśmy się na debacie, która okazała się świetną inspiracją do dyskusji. Jednak to nie wszystko. Tuż po niej ponownie wróciliśmy na salę kinową. “Cała przyjemność po stronie kobiet” to dokument, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Odebrałam ten film bardzo osobiście. Determinacja bohaterek filmu w walce z krzywdą, absurdem, niesprawiedliwością z pewnością doda sił każdej kobiecie na świecie. A na sam koniec dnia doskonały “Jean Paul Gaultier. Szyk i krzyk” wciągnął widownię w świat paryskiej mody.

Z pewnością nie wychodziłam z kina ostatnia. Bardzo jest nam miło, że tak wielu z Was było z nami. Za oknem pada deszcz, ale liczymy, że uda Wam się wpaść na dzisiejsze pokazy do Mcka i schować przed brzydką pogodą. Bo naprawdę warto!

 Joanna Listewnik

 

 

 

Powrót do aktualności
Najbliższe seanse w kinie Orzeł

Zdrajca

Biograficzny, dramat / Brazylia, Francja, Niemcy, Włochy / 2019 / 155'
Dzisiaj
16:30

Obrazy bez autora

dramat, thriller / Niemcy, Włochy / 2018 / 188'
Dzisiaj
20:00

#tuiteraz

komedia / Belgia, Francja / 2019 / 97'
Czwartek
17:00

Zdrajca

Biograficzny, dramat / Brazylia, Francja, Niemcy, Włochy / 2019 / 155'
Czwartek
20:00